Informacje ogólne
Projekt „InterScienceCloud” – Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
zakłada udostępnianie danych naukowych z wielu obszarów działalności naukowej na jednej wspólnej platformie webowej. W ciągu 36 miesięcy zostanie przygotowana platforma webowa WWW, udostępniająca w sposób przejrzysty i dostosowany dla wielu grup odbiorców ISP z zakresu działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W tym samym czasie będą przygotowywane poszczególne komponenty i narzędzia je integrujące oraz będzie prowadzona digitalizacja i opracowywanie posiadanych danych naukowych, a także przygotowywanie procedur ujednolicających i porządkujących proces udostępniania informacji. Dzięki wspólnej wyszukiwarce agregowane będą dane o całym dorobku naukowym obejmujące szerokie spektrum informacji z następujących obszarów:
- Źródłowe dane badawcze
- Publikacje i informacje patentowe
- Usługi i aparatura medyczna
- Zdigitalizowane obiekty medyczne
Przyjęto maksymalnie otwarty model udostępniania (w granicach ustawowych) zgodnie z Kierunkami rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce określonymi przez MNiSW oraz regulacjami Komisji Europejskiej w sprawie otwartego dostępu do zasobów nauki. W ramach projektu zostanie przygotowana Polityka Otwartości dla udostępniania danych naukowych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Wartość projektu
została wyliczona na kwotę 6 068 387,09 zł brutto (wkład UE 5 135 675,99 zł brutto).
Składają się na nią koszty przygotowania narzędzi informatycznych, koszty digitalizacji oraz koszty promocji i zarządzania projektem. Projekt nie przewiduje zakupów infrastrukturalnych i w całości będzie realizowany przy wykorzystaniu własnych zasobów sprzętowych uczelni.
Cele projektu
Cel główny (bezpośredni): Poprawa dostępu do informacji o prowadzonych i ukończonych projektach naukowo-badawczych oraz zasobach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w okresie 1.11.2017-31.10.2020.
Cele szczegółowe
1. Cel szczegółowy: Wzrost aktywności naukowej i wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami naukowymi w wyniku udostępnionych zasobów nauki, w tym danych badawczych.
2. Cel szczegółowy: Wzrost liczby zdigitalizowanych oraz udostępnionych on-line dokumentów zawierających informacje sektora publicznego.
3. Cel szczegółowy: Zwiększenie atrakcyjności dokumentów zawierających informacje sektora publicznego udostępnianych za pośrednictwem spójnego i przejrzystego interfejsu.
4. Cel szczegółowy: Wzrost świadomości w otoczeniu naukowym i społeczno-gospo.darczym nt. prowadzonych i ukończonych badań oraz projektów naukowo-badawczych.
5. Cel szczegółowy: Wzrost liczby i jakości badań naukowych i populacyjnych w otoczeniu naukowym i społecznogospodarczym w oparciu o udostępnione zasoby nauki, w tym dane badawcze.